Święto Niepodległości

11.11.2015r. już po raz drugi zespół „Rominczanie” o godz. 11.00 podczas Mszy św. w kościele parafialnym p.w. św. Andrzeja Boboli w Dubeninkach śpiewał pieśni patriotyczne w trakcie koncertu zorganizowanego w ramach obchodów Dnia Niepodległości i promocji wolontariatu.

Zespół „Rominczanie” istnieje od 1985roku. Swą nazwę przyjął od leżącej nieopodal Puszczy Rominckiej. Członkowie zespołu pochodzą z sąsiedniej Suwalszczyzny i reprezentują folklor typowy dla miejsc swego pochodzenia, czyli dawne parafie Wiżajny, Smolniki, Rutka Tartak, Przerośl. Od 2011 r. zespół działa pod patronatem stowarzyszenia „Głos Puszczy Rominckiej” w Dubeninkach.

Śpiewają pieśni przede wszystkim ludowe, ale także okolicznościowe, żniwne, pogrzebowe czy religijne; przygotowują widowiska obrzędowe, takie jak: chodzenie po Allelui, obrzędy dożynkowe przedstawione na dożynkach województwa warmińsko – mazurskiego w Gołdapi 2007r., widowisko „Wiecoryny”, obrzęd topienia marzanny, wielkopostne „Gorzkie zale”, czy też obrzęd nocy świętojańskiej odtwarzany na pikniku „Noc świętojańska nad Bludzianką” w Kiepojciach. Śpiewają bardzo chętnie i są wszędzie tam, gdzie ich zaproszą. Uświetniają swoją obecnością imprezy parafialne, lokalne, regionalne i wojewódzkie.  (BB)

Komentowanie wyłączone