Archiwa: kwiecień, 2014

Wielkanoc 2014

Po Triduum Paschalnym Niedziela Wielkanocna z mszą świętą rezurekcyjną, odprawianą o świcie dla uczczenia zmartwychwstania Chrystusa, jest największym świętem w całym roku liturgicznym. Uroczystości świąt Zmartwychwstania Pańskiego, określanych jako święta wielkanocne, odznaczają się wśród wiernych szczególną radością, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

Czytaj dalej »

Poświęcenie ognia w Wielką Sobotę

Ogień jest symbolem Chrystusa, a iskra wykrzesana w ten wieczór oznacza Jego wyjście z grobu i przejście do odmiennego życia. Od poświęconego ognia zapala się świecę paschalną, od paschału – po wniesieniu do kościoła – wszystkie lampy i świece w ciemnej do tego momentu świątyni. Rozpoczyna się msza św., po zakończeniu której wierni, jeżeli mają taką możliwość, zanoszą poświęcony ogień z płonącymi świecami do swoich domów; dawniej zapalali od niego wygaszone wcześniej w domach światła, a nawet paleniska w piecach.

Czytaj dalej »

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę

W kościele katolickim trwa Triduum Paschalne – najważniejsze dni w roku liturgicznym. Dziś Wielka Sobota. Dzień, podczas którego zarówno adorujemy Chrystusa złożonego do grobu, jak i święcimy pokarmy, które spożyte zostaną podczas śniadania wielkanocnego.

Czytaj dalej »

Obraz Jasnogórski w Dubeninkach

Obraz Jasnogórski opuścił dziś parafię św. Antoniego Padewskiego w Górnem i około godziny 17 dotarł do naszej parafii św. Andrzej Boboli w Dubeninkach. Przedstawiamy państwu fotoreportaż z powitania obrazu.

Czytaj dalej »