Archiwa: kwiecień, 2015

Zmartwychwstał Pan Alleluja!

Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto. Na mszę rezurekcyjną przybyło jak zawsze bardzo wielu parafian oraz gości.

Czytaj dalej »

Wielka Sobota – wigilia paschalna

W Wielką Sobotę kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa. Praktycznie Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Czytaj dalej »

Wielki Piątek

Wielki Piątek – Śmierć Jezusa na krzyżu. Tego dnia nie odprawia się mszy z szacunku do ofiary Pana Jezusa poniesionej na krzyżu. Jest to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża.

Czytaj dalej »

Święte Triduum Paschalne – Wielki Czwartek

Triduum znaczy trzy dni. Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, i Niedziela Zmartwychwstania. Triduum Paschalne rozpoczyna się wieczorem w Wielki Czwartek. Wspominamy w tym dniu ustanowienie Eucharystii, sakramentu kapłaństwa oraz rozważamy przykazanie miłości bliźniego Tego dnia sprawuje się tylko jedną Eucharystię – Mszę Wieczerzy Pańskiej.

Czytaj dalej »